Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Świetlica Śodowiskowa

Czcionka:

Przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Lelowie w 2013 roku została uruchomiona świetlica środowiskowa. Świetlica została utworzona w ramach ogłoszonego przez Zarząd Województwa Śląskiego konkursu pod nazwą:

„Wzmacnianie rozwoju lokalnych systemów profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień oraz przeciwdziałania przemocy w rodzinie w 2013 roku” z przeznaczeniem na realizacje Zadania 1 pn. „Tworzenie placówek wsparcia dziennego (świetlic i klubów) dla dzieci i młodzieży na terenie województwa śląskiego.

Świetlica mieści się w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie a zajęcia odbywają się dwa dni w tygodniu po 3 godziny. (Informacja dot. godzin otwarcia oraz dni umieszczona jest na tablicy ogłoszeń przy świetlicy)

 

W świetlicy prowadzone są następujące zajęcia:

  • Zajęcia edukacyjne – pomoc w odrabianiu lekcji, zajęcia reedukacyjne, gry i zabawy rozwijające myślenie logiczne, zajęcia muzyczne, plastyczne, informatyczne.
  • Zajęcia profilaktyczne – z zakresu profilaktyki uzależnień od alkoholu , narkotyków i nikotyny, ćwiczenie umiejętności odmawiania oraz radzenia sobie w sytuacjach zmuszania i przymuszania, nauka techniki rozładowywania stresu , wyrabiania nawyku aktywnego spędzania czasu wolnego, rozmowy terapeutyczne.
  • Zajęcia wychowawcze – dbanie o czystość, przygotowywanie dekoracji, nauka zasad zachowywania się w różnych sytuacjach, organizowanie imprez okolicznościowych ,
  • Zajęcia opiekuńcze i współpraca z rodziną – prowadzenie rozmów indywidualnych i grupowych z rodzicami dotyczących właściwego modelu wychowania, kształtowanie więzi emocjonalnej i wzmacnianie więzi uczuciowej z rodzicami, rodzeństwem, dziadkami,
  • Zajęcia z języka angielskiego – wyrównywanie braków edukacyjnych, pogłębianie wiedzy językowej, przygotowywanie dzieci do wykorzystania języka angielskiego w sytuacjach życiowych,
  • Zajęcia sportowe – zwiększające sprawność fizyczną, wyrabiające koordynacje ruchów, różne gry i zabawy sportowe.

W ramach zajęć świetlicowych organizowane są wycieczki rowerowe, ogniska z pieczeniem kiełbasek, wycieczki wyjazdowe i inne spotkania okolicznościowe.

 

Kalendarium

Marzec 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Pogoda

Biuletyn Informacji Publicznej